Objawy raka jądra

By Destroyer of furries (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

W tym dziale znajdziesz informacje na temat tego, co Cię powinno zaniepokoić i jakie są typowe objawy raka jądra. W dalszej części tekstu dowiesz się jak prawidłowo i jak często wykonywać samobadanie jąder.

Dla większości chorób można zdefiniować określone symptomy sygnalizujące nam, że dzieje się coś niepokojącego i mogące wskazywać na konkretne schorzenie. Często myślimy, że taką typową oznaką procesu chorobowego jest ból. Jednak w przypadku wielu nowotworów ból pojawia się dosyć późno. Objawy raka jądra bardzo często nie są związane z żadnymi dolegliwościami bólowymi w początkowym stadium choroby. A przecież o to chodzi, żeby wykryć dziada jak najwcześniej i nie pozwolić mu się rozsiewać dalej. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Oto lista, która przedstawia najczęstsze objawy raka jądra:
  • twardy guzek wyczuwalny na jądrze, często niebolesny
  • inna konsystencja jądra (twardsze)
  • powiększone jądro lub jądro, które stało się mniejsze
  • ból jądra, dyskomfort lub uczucie ciężkości w mosznie
  • tępy ból w dolnej części brzucha lub pachwiny
  • nagłe pojawienie się płynu w mosznie

Jeśli którykolwiek z powyższych objawów u Ciebie występuje, udaj się do lekarza urologa w celu konsultacji. Nie należy odwlekać wizyty, bo im wcześniej wykryty rak jądra tym mniej agresywne leczenie i tym większe szanse na całkowite wyleczenie.
Myślisz sobie jak to? Mam pokazać komuś swoje jajka?
Szczerze – mogą być one dla Ciebie wyjątkowe, ale na urologu nie zrobią większego wrażenia – widzi ich tysiące! Dlatego nie masz powodu do wstydu.

Inne objawy, mniej specyficzne, które mogą jednak być związane z chorobą

Oprócz wyżej wymienionych symptomów, które mogą z dużym prawdopodobieństwem wskazywać na rozwój zarodkowego nowotworu złośliwego jąder, są też inne, które mogą czasem mieć powiązanie z rakiem jądra.

  • Uciążliwy ból w dolnej części pleców lub miednicy, często nasilający się nocą
  • Zadyszka podczas wysiłku, która nie występowała wcześniej
  • Krwioplucie
  • Ginekomastia – powiększone, obrzmiałe, często bolesne lub drażliwe sutki

Ból pleców to dolegliwość, która nęka prawie każdego z nas. Warto jednak przyjrzeć się jaka jest jego przyczyna, zamiast łykać środki przeciwbólowe. Uciążliwy ból dolnej części pleców może być związany z przerzutami raka jądra do węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Powiększone węzły uciskają wtedy na nerwy, a to powoduje dolegliwości bólowe. Znam kilka przypadków mężczyzn nieskutecznie leczących się miesiącami na zespół korzonkowy, którzy wylądowali potem na oddziale onkologii. A mogli zacząć leczenie dużo wcześniej.

Wniosek: Bolą Cię plecy i leczenie jest nieskuteczne, a dodatkowo masz coś niepokojącego na jajku? Tym bardziej śmigaj od razu do lekarza!

5 minut poświęcone w miesiącu, które mogą uratować Ci życie

Teraz klika słów na temat samobadania. Cały czas piszę, żeby macać jajka. Jak często jednak to robić, w jaki sposób i w jakich okolicznościach?

Jeśli jeszcze u Ciebie macanka nie było to kiedyś musi być ten pierwszy raz. Jakie są korzyści samobadania, nawet jeśli wszystko okaże się w porządku?

Otóż dobrze jest macać swoje jajka, żeby je dobrze znać. Znając dobrze wielkość, konsystencję i strukturę swoich jąder, bardzo szybko się zorientujesz, gdyby się z nimi coś niedobrego zadziało – będziesz mieć porównanie ze stanem poprzednim!

Badanie najlepiej wykonać podczas kąpieli lub pod prysznicem. Ciepła woda powoduje, że moszna się rozkurcza i łatwiej jest się dobrze zbadać. To właśnie podczas kąpieli wymacałem swojego dziada!

Macać należy się co najmniej raz w miesiącu. Nie należy jednak wpadać w paranoję i badać się codziennie – zbyt częste badanie może powodować dolegliwości bólowe.

Krótki instruktaż:
  • Przyłóż dłoń od spodu i unieś mosznę lekko w górę. Zapamiętaj wagę i wielkość swoich jąder.
  • “Przetaczaj” jądra pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym i sprawdzaj czy nie ma żadnych wyczuwalnych guzków, grudek itp.
  • Uciskaj je delikatnie – zdrowe powinny być gładkie i sprężyste
  • Z tyłu każdego jądra znajdują się najądrza, które są z jądrami połączone i mają inną strukturę – ich obecność jest całkiem normalna

    objawy raka jądra
    http://www.facetemjestem.pl/wp-content/uploads/2014/10/samobadanie_jadra.png

Jeśli coś Cię zaniepokoiło, nie wpadaj w panikę! Ogarnij dziś wizytę u lekarza. Może się okazać, że wszystko jest w porządku. Jednak w przypadku wykrycia dziada, dajesz sobie szansę na całkowite wyleczenie!

Wskazówka:

Żeby się umówić na wizytę do urologa poprzez NFZ, trzeba mieć skierowanie do poradni urologicznej od lekarza rodzinnego. Terminy wizyt na NFZ często są odległe, a wizyta powinna odbyć się jak najszybciej. Przy podejrzeniu, że dopadł Cię dziad, nie czekaj na wizytę dłużej niż parę dni. Jeśli na NFZ będą dłuższe terminy, udaj się do urologa prywatnie.